Zdrowie

22 października

1288

Usg połówkowe - co to jest i jak przygotować się do badania?

Usg połówkowe - co to jest i jak przygotować się do badania?

USG połówkowe pozwala na określenie płci dziecka. USG połówkowe umożliwia szczegółową ocenę rozwoju dziecka. Podczas USG połówkowego można poznać szczegóły budowy płodu, masę, długość ciała, oraz wiek ciążowy. Podczas USG połówkowego lekarz ocenia stan organów wewnętrznych dziecka i jak się rozwija. USG połówkowe pozwala na bardzo wnikliwe badanie i ocenę płodu, ponieważ jest wykonywane w okresie, kiedy narządy są już dobrze ukształtowane, a jednocześnie nie zasłaniają ich kości, które w tym momencie są jeszcze znacząco miękkie. W okresie przeprowadzania USG połówkowego dziecko widoczne jest bardzo dobrze. Jeżeli rodzice dziecka nie znali do tego momentu jego płci, USG połówkowe staje się pierwszą okazją, żeby się tego dowiedzieć. Istotne jest to, aby USG połówkowe Wrocław było wykonywane na nowoczesnych urządzeniach, jakie w danej chwili są dostępne.

Co to USG połówkowe?

USG połówkowe to badanie za pomocą ultrasonografu, wykonywane w połowie ciąży – w II trymestrze, między 18 a 22 tygodniem, stąd nazwa. USG połówkowe jest podobne do innych badań i przeprowadzane jest w gabinecie lekarskim. USG połówkowe służy ocenie rozwoju płodu pod kątem wad rozwojowych. W czasie badania określa się takie szczegóły jak: położenie łożyska, wiek i płeć dziecka, budowę jego organów wewnętrznych.

Na czym polega USG połówkowe?

Kobieta będąca w ciąży musi położyć się na fotelu. Na jej brzuch nakładany jest specjalistyczny żel, mający na celu ułatwienie odczytu badania. Połówkowe USG w ciąży trwa zwykle kilkadziesiąt minut. Podczas USG połówkowego na początku lekarz wykonuje standardowe pomiary dziecka, nazywane specjalistycznie biometrią płodu. Biometria płodu w USG połówkowym pozwala na określenie: wagi dziecka, rozmiaru, położenia łożyska oraz ilości wód płodowych.

Jakie informacje daje USG połówkowe?

Podczas USG połówkowego ocenia się m.in.: głowę, szyję, kręgosłup, klatkę piersiową, serce, jamę brzuszną, położenie łożyska, ilość płynu owodniowego, oraz płeć dziecka. Można więc powiedzieć, że USG połówkowe odpowiada praktycznie na wszystkie pytania dotyczące rozwoju płodu, a poprzez zbadanie szyjki macicy, ostrzeże przed ryzykiem wcześniejszego porodu. Dzięki USG połówkowemu dowiemy się m.in. czy dziecko nie ma wad wrodzonych, czy rozwija się prawidłowo, czy znajduje się we właściwym położeniu, oraz jaką ma wagę. Ten etap USG połówkowego pozwala na wykrycie rozszczepu podniebienia lub warg. Podczas USG połówkowego badane są właściwie wszystkie części ciała płodu. USG połówkowe da nam także odpowiedź na jedno z najczęściej pojawiających się pytań: chłopiec czy dziewczynka?

Kiedy wykonać USG połówkowe?

USG połówkowe jest zalecane każdej ciężarnej kobiecie we wspomnianym już wcześniej okresie, czyli między 20. a 22. tygodniem ciąży.
Lekarze zalecają kobietom, aby na USG połówkowe przyszły z pełnym pęcherzem. Wynika to z faktu, że przesuwa on macicę z miednicy, dzięki czemu wszystkie badane elementy są lepiej widoczne. Przed USG połówkowym warto także przygotować sobie pytania odnośnie dziecka, ciąży itp., które ciężarna chciałaby zadać osobie wykonującej badanie. USG połówkowe jest refundowane przez NFZ, jeżeli kobieta w ciąży woli jednak iść na prywatną wizytę, wtedy kosztuje to od 200 do 300 zł.


Komentarze
Zostaw Komentarz