Zdrowie

29 czerwca

387

Aspirator do noska - co każdy rodzic wiedzieć powinien?

Aspirator do noska - co każdy rodzic wiedzieć powinien?

Aspiratory do nosa to proste w obsłudze przyrządy, dzięki którym można odessać wydzielinę zalegającą w nosku dziecka. Wytwarzają one podciśnienie, które umożliwia oczyszczenie kanału nosowego i pobliskich zatok. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ważnych dla malucha i rodzica akcesoriach?

Jak działa aspirator do nosa?

Rodzice mają do wyboru trzy różne rodzaje aspiratorów.

  1. Przyrządy ręczne - jak sama nazwa wskazuje, są to aspiratory, które zasysają wydzielinę po ręcznym ściskaniu i rozciąganiu. Zwiększający swą objętość przyrząd wytwarza podciśnienie, które następnie wytwarza siłę ssącą.

  2. Elektroniczny aspirator do noska to przyrząd zasilany za pomocą baterii lub wbudowanego akumulatora. Dzięki temu rozwiązaniu siła ssania jest nieco wyższa i co najważniejsze - stała.

  3. Aspiratory w formie specjalnych nakładek - to końcówki, które nakłada się na rurę ssącą odkurzacza. Dzięki temu gwarantują one stałą i dużą siłę odsysania zalegającej w nosie wydzieliny.

Jaki aspirator wybrać?

Każdy z rodzajów aspiratorów ma swoje zalety. Przyrząd ręczny pozwala dokładnie regulować siłę ssania i dopasować ją do potrzeb dziecka. Z kolei elektroniczny aspirator do noska na katarek jest wygodny dla rodzica i malucha, gdyż posiada kilkustopniową regulację siły ssania. Nakładka ssąca (do odkurzacza) sprawdza się głównie u nieco starszych dzieci, ale zapewnia dużą siłę ssania i pozwala szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Czym kierować się przy wyborze aspiratora?

Podejmując decyzję dotyczącą zakupu właściwego aspiratora, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech:

  1. Materiał wykonania - do produkcji tych urządzeń często używa się silikonu. Jest to materiał bezpieczny dla dziecka, który nie powoduje podrażnień i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych śluzówki.

  2. Tryby pracy - dobre aspiratory elektroniczne posiadają dwa tryby pracy: ręczny i automatyczny. W trybie ręcznym to użytkownik decyduje, kiedy wydzielina jest odsysana, gdyż po puszczeniu przycisku urządzenie automatycznie się wyłącza.

  3. Kształt - urządzenie powinno być całkowicie bezpieczne dla malucha. Jego kształt powinien uniemożliwiać zbyt głębokie włożenie przyrządu.

  4. Przezroczystość - dobrej jakości aspirator do noska dla niemowląt powinien być w miarę możliwości przezroczysty, aby zapewnić możliwość podglądu jego zawartości przez rodzica lub opiekuna.

  5. Niewielki rozmiar - przyrząd powinien zajmować niewiele miejsca i z łatwością mieścić się w dłoni.

Jak widać, zakup aspiratora dla dziecka to mądra i praktyczna decyzja, od której zależy zdrowie i komfort malucha.


Komentarze
Zostaw Komentarz