Zabawa

21 maja

1479

Zabawy grupowe dla dzieci

Zabawy grupowe dla dzieci

Przebywanie w grupie rówieśników jest bardzo ważne dla rozwoju naszych dzieci. Dzięki temu uczą się komunikacji innej niż ta, którą znają już z domu z kontaktu z rodzicami. Do jakich zabaw zachęcać dzieci w grupie?

Zabawy grupowe to świetna okazja do tego, aby dzieci poszerzyły swoje horyzonty. Spotkanie z innymi dziećmi i wspólna zabawa z nimi pozwala im na rozwijanie się. W takiej sytuacji mają okazję do zdrowej rywalizacji, dowiedzenia się, jak różne osoby je otaczają. Dzięki zabawom grupowym mogą rozwinąć się pierwsze przyjaźnie, ponieważ dzieci muszą też czasami ze sobą współpracować. To także otworzy Twojego malca na siebie samego - być może dozna on emocji, których dotychczas nie znał i będzie musiał sobie z nimi poradzić.

Dlaczego zabawy grupowe dla dzieci są ważne?

Zabawy w grupie mają tę ogromną zaletę, że poza rozrywką, uczą również życia w społeczeństwie, zwracania uwagi na innych, szanowania ich różnorodności. Ale korzyści płynące z takich zabaw nie koncentrują się wyłącznie na dziecku w kontekście innych. Konsekwencją bawienie się z rówieśnikami jest też to, że uczą się one spełniać różne role, odnajdują swoje dziecięce “ja”  pośród innych. Przez to, że grupa funkcjonuje inaczej niż pojedyncze jednostki, każde dziecko, które w grupie się znajdzie, ma okazję nauczyć się stawiania granic i nieulegania destrukcyjnym naciskom. Może też zauważyć, że nie raz myśli zupełnie inaczej niż większość dzieci. Wtedy bardzo ważne jest, aby wspierać dziecko w tym i pielęgnować jego odrębność.

Istotnym elementem zabaw grupowych dla dzieci jest kładzenie nacisku na naukę tolerancji i porozumiewania się bez przemocy. Kluczowe jest także to, aby każdy z uczestników takich zabaw, po jej zakończeniu czuł się dobrze na tle grupy.

Jakie zabawy grupowe zaproponować dzieciom?

Węzeł gordyjski - zabawa polega na tym, że dzieci najpierw stoją w kole z zamkniętymi oczami. Następnie idą do środka z rękami wyciągniętymi przed siebie i szukają nimi rąk innych uczestników i łączą się z nimi. W ten sposób powstaje plątanina rąk. Dzieci muszą się rozplątać i utworzyć koło bez puszczania rąk.

Świński ogonek - na ścianie zawieszamy rysunek świnki bez ogonka. Każde z dzieci otrzymuje po kawałku sznurka z taśmą klejącą na jednym z jego końców. Ich zadaniem jest przyklejenie śwince ogonka, mając oczy przewiązane chustką. Dzieci muszą wcelować w odpowiednie miejsce, mimo że wcześniej zostaje obrócone kilka razy wokół własnej osi. Inne dzieci podpowiadają, gdzie iść, w którą stronę się skierować, aby zawodnik trafił ogonkiem w świnkę.

7 fasolek - w tej zabawie dzieci muszą zdobyć jak najwięcej informacji o innych uczestnikach gry. Na starcie każdy z nich dostaje po 7 fasolek do ręki. Na ustalony sygnał, dzieci podchodzą do siebie nawzajem i zadają różne pytania. Można na nie odpowiadać tylko “tak” lub “nie”. Za każde “tak” osoba pytająca dostaje fasolkę od swojego rozmówcy. Wygrywa ten, kto uzbiera największą ilość fasolek.


Komentarze
Zostaw Komentarz