Zdrowie

21 maja

1230

Jak przetrwać ząbkowanie u niemowlaka?

Jak przetrwać ząbkowanie u niemowlaka?

W czasie ciąży nasłuchałaś się wieści o tym, jak trudnym czasem jest ząbkowanie niemowlaka? A może myślisz, że to tylko niepotrzebne straszenie przyszłych matek? Niestety, wyrzynanie się zębów jest bolesne, a my musimy stawić czoła cierpieniu dziecka i własnemu zmęczeniu. Niemowlę wtedy jest dużo bardziej “marudne”, ale to nie jego dziecięce widzi-mi-się. Symptomy ząbkowania mogą przypominać przeziębienie, dlatego trzeba być w tym okresie szczególnie wyczulonym, aby dobrze odczytać zachowanie swojej pociechy.

Kiedy dziecko ząbkuje?

Pierwszy ząbek wyrzyna się zazwyczaj między 4 a 7 miesiącem życia dziecka. Nie można jednak kurczowo trzymać się tego terminu i niepotrzebnie martwić, jeśli 7-miesięczne niemowlę jeszcze nie ząbkuje. To czas umowny, który w dużej mierze uzależniony jest od predyspozycji genetycznych.

Jakie są objawy wyrzynających się zębów u niemowlaka?

Ból związany z wyrzynaniem się zębów jest promieniujący - w końcu to rosnąca kość, która przebija się przez dziąsła. Dziecko z tego powodu może ogólnie mieć zły humor, być obolałe i bardziej potrzebować opieki i cierpliwości rodziców. Wówczas mogą wystąpić też takie objawy ząbkowania jak: podwyższona temperatura, katar, rozwolnienie czy mocz o intensywniejszym zapachu.

Jak złagodzić ból ząbkowania u niemowlaka?

Masaż - Obszar wokół wyrzynającego się zęba można masować specjalną nakładką na palec, którą można kupić w aptece. Maluch może też sam masować bolące miejsce - i odruchowo pewnie będzie to robił - za pomocą gryzaka. Ponadto możesz wzmocnić efekt ulgi poprzez schłodzenie gryzaka w lodówce (broń Boże w zamrażalniku!).

Żel łagodzący - jest równie łatwo dostępny (w aptece). Może się przydać również na później, gdy dziecku będą rosły mleczaki. Swoją drogą taki żel mogą też zastosować dorośli przy jakimkolwiek bólu zębów i dziąseł.

Ssanie - Ssanie, tak samo jak masowanie dziąseł, będzie prawdopodobnie odruchowe dla dziecka. Będą potrzebowały tego częściej niż przed okresem ząbkowania. Nawet jeśli Twój malec nie przepada za smoczkiem, w tych trudnych dniach może się z nim wyjątkowo zaprzyjaźnić.


Komentarze
Zostaw Komentarz