Zabawa

27 maja

1489

Zabawy z niemowlakiem

Zabawy z niemowlakiem

Okres niemowlęcy dla rodziców bywa często tym najtrudniejszym - nieprzespane noce, konieczność ciągłej opieki nad dzieckiem i… brak pomysłów, co właściwie z tak małym szkrabem można porobić! Z jednej strony chcielibyśmy, żeby zabawy z niemowlakiem wspierały jego rozwój, ale z drugiej to na tyle małe dziecko, że ciężko wymyślić coś kreatywnego i ciekawego. Poniżej podpowiadamy, które zabawy z niemowlakiem sprawdzą się w każdym przypadku - chociaż nie gwarantujemy, że porwą Was tak samo jak Wasze dziecko!

Wykonywanie razem zwykłych czynności

Na pewno sami, będąc dziećmi, doświadczyliście tego, że ulubioną zabawką nie jest żadna droga gra edukacyjna czy inny tego typu gadżet, a raczej mocno już zniszczona przytulanka albo rzeczy niemające wcale przeznaczenia zabawkowego - torby, poduszki, biżuteria itd. Podobnie działa angażowanie niemowlaka w Wasze codzienne obowiązki. Ułatwi to z pewnością hustowanie, bo dzięki niemu możecie zrobić pranie czy posprzątać w kuchni, opowiadając o poszczególnych czynnościach dziecku, pokazując mu je i czasem pozwalając dotykać używanych przedmiotów. Z jednej strony maluch wtedy nie będzie się nudził, a z drugiej Wy wykonacie domowe obowiązki.

Śpiewanie i tańczenie z niemowlakiem

Dzieci uwielbiają bodźce słuchowo-ruchowe, dlatego naukę chodzenia możecie połączyć z delikatnymi tańcami do melodii z ulubionej bajki. Niemowlaki często same zaczynają “gibać się” w rytm piosenek, co koniecznie powinniście wykorzystać.

Czytanie i oglądanie książeczek

W księgarniach znajdziemy bardzo dużą ilość pozycji przeznaczonych właśnie dla niemowlaków - zarówno tych stricte edukacyjnych (jak np. nauka cyferek, rozpoznawania zwierzątek), czy bardziej bajkowych, które możemy dziecku po prostu poczytać. Dobrze, gdy takie książeczki mają elementy trójwymiarowe, które nasz niemowlak będzie mógł dotknąć, może nawet odczepić, pobawić się. Dla wielu tak małych dzieci, to właśnie przeglądanie kolorowych książek, będzie największą frajdą.

Do oglądania książeczek możecie też spróbować dołączyć kolorowanie czy po prostu rysowanie po czystej kartce - nie każdy maluch od początku będzie tym zainteresowany (tym bardziej, że odpowiednie trzymanie kredki to dla niemowlaków wyzwanie), ale dla większości to świetny pochłaniacz uwagi.

Naśladowanie zwierząt

Małe dzieci zazwyczaj przepadają za zwierzętami. Interesuje ich, jak wyglądają, ale też i jakie odgłosy wydają. Zagrajcie w grę, podczas której Wasz niemowlak będzie musiał dopasować wydawany przez Was dźwięk (spokojnie, możecie też po prostu puścić go z Youtube’a) do książkowej ilustracji czy zdjęcia danego zwierzaka.

Zabawy z lusterkiem

Niemowlak nie jest od początku świadomy tego, jak wygląda i jak zachowuje się jego ciało, dlatego zabawy przed lustrem mogą być dla niego czymś zupełnie nowym i interesującym. Istnieją też specjalne aplikacje, które wykorzystują kreatywnie odbicie lustrzane, jako pretekst do zabawy z bobasem.

Zabawy z piłkami

Dzieci uwielbiają piłki! W zależności od wieku dziecka, można spróbować zabaw z turlaniem piłeczek pod ziemi, rzucaniem czy kopaniem. Poprawi to koordynację ruchową niemowlaka i nauczy większej stabilizacji. A przy tym sprawi mu dużo radości - tatusiom, widząc oczyma wyobraźni przyszłego piłkarza, na pewno też.
 


Komentarze
Zostaw Komentarz