Zdrowie

28 maja

1373

Witamina D - mocne kości u dziecka

Witamina D - mocne kości u dziecka

Dzieci są niezwykle aktywne, kochają ruch i nowe przygody. Biegają, jeżdżą na rowerze i uczęszczają na zajęcia sportowe, podczas których nietrudno o upadek. Dowiedz się, jak przeciwdziałać ewentualnym kontuzjom oraz wzmocnić kości u dziecka. Poznaj właściwości witaminy D i sprawdź, w jaki sposób możesz ją dostarczać.

Właściwości witaminy D

Witamina D jest niezastąpiona w procesie wchłaniania wapnia, który jest budulcem kości. Wapń jest głównym składnikiem mineralnym naszego ciała i znajduje się w kościach oraz zębach. Witamina D wpływa również na odporność, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i autoimmunologicznych. Ponadto przeciwdziała cukrzycy, nadciśnieniu i chorobom nowotworowym.

Witamina D w diecie dziecka

Witamina D jest niezbędna w diecie dziecka. Jej zapotrzebowanie u dzieci powyżej 1 r. ż. wynosi 400-1000 IU w zależności od masy ciała. Dostarczenie witaminy D nie jest jednak takie proste, a jej niedobór jest powszechny. Około 98% czterolatków w Polsce ma jej niedobory w diecie. Jakie mogą być tego skutki? Przede wszystkim grozi to zmniejszeniu wchłaniania wapnia o ponad 50%. Prowadzi do osłabionego wzrostu kości i może przyczyniać się do problemów związanych m.in. z układem kostnym.

Źródła witaminy D

W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty bogate w witaminę D. Znajdziemy ją między innymi w rybach, takich jak śledź, pstrąg czy węgorz. Warto również stosować tran, czyli tłuszcz w płynnej formie, pozyskiwany z wątroby ryb. Dziecko powinno również spożywać jajka i produkty mleczne. Witaminę D można również dostarczyć, spędzając czas na świeżym powietrzu. Powstaje ona w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Warto jednak pamiętać, że kremy z filtrem UV, który chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem, jednocześnie blokuje mechanizm wytwarzania witaminy D.


Komentarze
Zostaw Komentarz