Rozwój

29 maja

1463

Skoki rozwojowe u niemowlaka

Skoki rozwojowe u niemowlaka

Pierwszy rok z niemowlakiem jest uważany przez rodziców za szczególnie trudny. Jest to spowodowane nie tylko zupełnym brakiem samodzielności u dziecka, ale także skokami rozwojowymi. Warto przyjrzeć się im bliżej. 

 

Skoki rozwojowe - czym są?

Skoki rozwojowe to cykl zmian, które zachodzą u dziecka przez pierwsze miesiące życia. Niektóre są ledwo zauważalne, a inne gwałtowne, ale wszystkie wiążą się z kolejnym etapem rozwoju, w który wkracza niemowlak.

 

Jak rozpoznać skoki rozwojowe?

Zazwyczaj przed każdym skokiem dziecko ma gorszy okres. Objawiać się on może marudzeniem, strachem, potrzebą szczególnej bliskości z matką. Dzieje się tak, ponieważ niemowlę podświadomie wyczuwa nadchodzącą zmianę, czyli właśnie skok rozwojowy.

 

W pierwszym roku życia psychologowie wyróżniają siedem następujących po sobie skoków:

 

- 5-6 tydzień: pierwsze uśmiechy dziecka, zainteresowanie przedmiotami, reakcja na dźwięki (w tym mowę)

- 7-9 tydzień: próby chwytania przedmiotów, potrzeba rutyny, kopanie i machanie nóżkami

- 11-12 tydzień: dziecko samodzielnie trzyma główkę pionowo, zaczyna się obracać, gaworzyć, piszczeć

- 14-19 tydzień: dziecko staje się bardziej komunikatywne - próbuje pokazywać swoje potrzeby, obserwuje świat, zaczyna raczkowanie

- 22-28 tydzień: samodzielne przemieszczanie się i siadanie

- 32-37 tydzień: proces kategoryzacji świata (m.in. rozpoznawanie kształtów i kolorów)

- 41-48 tydzień: początki asertywności (dziecko zaczyna mówić “nie”), stawianie pierwszych kroków

 

Powyższe opisy są jednak bardzo zunifikowaną wskazówką dotyczącą tego, czego można spodziewać się po niemowlaku w określonym tygodniu życia. Trzeba pamiętać, że każde dziecko funkcjonuje i rozwija się inaczej. Nie zawsze przebiega to idealnie liniowo, czyli tak, jak w modelowym opisie skoków.

 

Dlatego też nie powinno się porównywać swojego dziecka do innego czy, co gorsza, podręcznikowych przykładów. Można za to stymulować jego rozwój poprzez układanie na podłodze i pozwalanie na swobodną zabawę, dawanie do zabawy przedmiotów życia codziennego, wspieranie dziecka w takich próbach jak samodzielne wstawanie, siadanie, chodzenie. Dzięki temu niemowlak będzie pobudzany do rozwoju, ale nie nienatualnie zmuszany do niego. 


Komentarze
Zostaw Komentarz