Zabawa

3 czerwca

1464

Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla dziecka?

Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla dziecka?

Zabawa, poza tym, że wypełnia znaczną część dnia dziecka, służy nie tylko rozrywce, ale i nauce. W nieuświadomiony sposób maluch poznaje nowe mechanizmy funkcjonujące w świecie. Niektóre zabawki w szczególny sposób usprawniają procesy edukacyjne u dziecka. Jakie zabawki edukacyjne będą najlepsze dla Twojego dziecka?

Tak naprawdę nie ma co się długo zastanawiać nad wyborem zabawek dla dzieci, bo te potrafią bawić się praktycznie wszystkim. Ich nieposkromiona wyobraźnia jest w stanie przeobrazić każdy przedmiot w to, czego akurat maluchom potrzeba. Ale warto pamiętać, że nawet samo robienie zabawki, może dziecku sprawić wielką frajdę i wiele nauczyć.

Dzieci bardzo często podczas zabaw kreują odrębną rzeczywistość, która jest gdzieś na granicy tego, co realne i fantazyjne. Aby jednak zabawy te miały też walory edukacyjne, dobrze będzie dać dziecku takie zabawki, które będzie mogło wykorzystać w mądry sposób; takie zabawki, które pozytywnie wpłyną na rozwój naszej pociechy. Jeśli damy dziecku zbyt “dosłowną” zabawkę, nie będzie ono miało zbyt wielkiego pola manewru przy wymyślaniu kolejnych wariantów zabawy. W efekcie taka zabawka szybko się dziecku znudzi.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla dzieci:

Zabawki manualne dla dzieci

To wszelkiego rodzaju elementy, które wymagają pracy rąk np.: kredki, flamastry, farby, kolorowe papiery, plastelina itp. Chociaż ich podstawowym zadaniem jest rozwijanie sprawności manualnej, to bardzo ważnym aspektem jest również wpływ na twórczość dzieci. Ponadto przy zabawach tego typu trenowana jest koordynacja oko-ręka.

Zabawki muzyczne dla dzieci

To wszelkiego rodzaju zabawkowe instrumenty muzyczne. To prawda, przy ich pomocy dzieci robią dużo hałasu, ale są też plusy - mogą rozwinąć swoją muzykalność i poczucie rytmu. Zabawa w grę na instrumentach może również pozwolić dziecku odkryć w sobie pasję do muzyki.

Zabawki do majsterkowania

Zabawki tego typu pozwalają rozwijać wyobraźnię przestrzenną dziecka, uczą go logicznego myślenia i usprawniają pracę rączek. Zabawkami do majsterkowania są m.in.: klocki, puzzle czy małe narzędzia.

Zabawki rozwijające wyobraźnię u dziecka

Mogą to być pojedyncze elementy ubioru lub też całe kostiumy innych postaci np. pirata, wróżki, zwierzęcia. Dzięki przebieraniu się za kogoś innego, historie z dziecięcej fantazji mogą stać się choć przez chwilę bardziej realne.

Lalki i pluszaki dla dzieci

Ulubiony pluszowy miś potrafi się stać najlepszym przyjacielem naszej pociechy, powiernikiem różnych sekretów i wspaniałym kompanem w podróży i podczas zabaw. Taka zabawka często staje się dla dziecka uosobieniem ważnych dla niego osób.

Maluchy dzięki zabawie mogą się prawidłowo rozwijać. Uczą się i chłoną całą wiedzę właściwie nieświadomie. Zabaw daje im też ujście dla swojej nieposkromionej energii, a gdy w zabawie uczestniczą też inne osoby, uczy nawiązywania relacji i porozumiewania się z innymi. Zabawa zatem przynosi dziecku wielostronne korzyści, nie jest to tylko głupia rozrywka. Najogólniejszym, lecz jednocześnie najważniejszym celem wszystkich zabaw, jest przygotowanie dziecka do życia.


Komentarze
Zostaw Komentarz