Edukacja

16 lipca

1507

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Co zrobić, by dziecko nie płakało?

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Co zrobić, by dziecko nie płakało?

1) Problem? Czasem leży w Nas

Jesteś zestresowana faktem, że niedługo zostawisz swoją pociechę z nieznajomymi? Martwisz się o bezpieczeństwo i adaptację dziecka w przedszkolu? Uważaj, by nie przenieść swoich obaw na syna lub córkę. Dzieci fenomenalnie wychwytują emocje ludzi wokół nich i reagują na nie. Jeżeli będziesz okazywać strach w związku z pierwszym dniem w przedszkolu, nie obejdzie się bez przerażenia dziecka.

2) Przygotowanie dziecka do przedszkola - umiejętności

By pierwszy dzień w przedszkolu wiązał się z mniejszym stresem dla dziecka, warto nauczyć malucha podstawowych umiejętności: mycia rąk czy zakładania butów. Nie należy w nieskończoność wyręczać syna lub córki, ponieważ adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegać będzie wolniej.

3) Dziecko płacze w przedszkolu... czasem po wielu dniach

Pierwszy dzień w przedszkolu wydaje się kluczowy, jednak część dzieci zaczyna tęsknić za rodzicami dopiero po dłuższym czasie. To normalne - niekiedy maluchowi ktoś przypomni o tym, że mamy nie ma obok i zły humor trwać będzie następne parę dni. W takich sytuacjach należy postępować tak samo, jak w przypadku dziecięcej chandry pierwszego dnia w przedszkolu.

4) Szantaż, przekupstwo i uległość

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Nie ulegać mu, gdy chce wrócić do domu lub „jeszcze chwilkę“ pobyć z mamą w przedsionku - takie działanie sprawi jedynie, że rozstanie będzie trudniejsze.
Nie należy również szantażować dziecka („jeżeli nie posprzątasz w pokoju, pójdziesz do przedszkola), ponieważ jego wyobrażenie o przedszkolu będzie jeszcze gorsze. Okłamywanie syna lub córki poprzez twierdzenie, iż „mama będzie za ścianą“ także nie pomoże - dziecko może wtedy uporczywie odmawiać zabawy z grupą, ponieważ będzie nawoływać rodzica.

5) Co zrobić, by dziecko nie płakało? Kupić zabawkę?

To popularne działanie mam, jednak nie zawsze prawidłowe. Zabawkę warto kupić razem z dzieckiem przed pierwszym dniem w przedszkolu i wyjaśnić mu, że będzie ona towarzyszem syna lub córki podczas nieobecności rodzica. W ten sposób przyspieszymy proces adaptacji dziecka w przedszkolu i jednocześnie nie ulegniemy pokusie przekupienia go, kiedy zacznie płakać.

6) Przygotowanie dziecka do przedszkola - kontakt z rówieśnikami

Adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegać będzie sprawniej, jeżeli doświadczy ono wcześniej kontaktów z innymi dziećmi. Im więcej obcowania syna lub córki z rówieśnikami, tym lepiej dla późniejszego funkcjonowania w grupie przedszkolnej.

7) Adaptacja dziecka w przedszkolu - krótki czas zabawy

Idealnym rozwiązaniem na tęsknotę dziecka jest stopniowe wydłużanie jego pobytu w przedszkolu. Początkowo maluch może w nim zostawać 4 godziny, a tydzień później już 5-6. W ten sposób dziecko płakać w przedszkolu będzie mniej - zdąży zaangażować się w zabawy z innymi.

8) Przygotowanie dziecka do przedszkola - przyjemności wieczorne

Jeżeli przez pierwsze dni w przedszkolu dziecko tęskni za mamą, wieczorem można z nim pójść na lody lub pobawić się o pół godziny dłużej. Uprzyjemnimy mu wtedy proces adaptacji do nowej rzeczywistości.

9) Wychowawczynie kluczem do sukcesu

Warto pamiętać, że dużym oparciem dla matek są wychowawczynie. Dziecko płaczące w przedszkolu to dla nich częsty widok - ponieważ są doświadczone, wiedzą zazwyczaj, co robić, by dziecko nie płakało. Dlatego rozmowa matki z wychowawczyniami na temat niezadowolenia syna lub córki przynosi pozytywne rezultaty.


Komentarze
Zostaw Komentarz